Indeks Żyjącej Planety


Indeks Żyjącej Planety (Living Planet Index), na który składają się trendy zmian
populacji setek gatunków ptaków, ssaków, gadów, płazów i ryb zmniejszył się przeciągu lat 1970 - 2000 aż o 35% wskazując na niezwykle szybkie zmniejszanie się populacji zwierząt na Ziemi. W ciągu zaledwie 30 lat indeks populacji gatunków leśnych zmniejszył się o 15%,gatunków morskich spadł o 35%, a gatunków słodkowodnych o 55%.
World Wide Fund for Nature (WWF) porównuje współczesne tempo zmniejszania się populacji zwierząt do
okresów masowego zanikania gatunków, jakie miały miejsce pięć lub sześć razy w historii Ziemi.

23% wszystkich gatunków ssaków jest zagrożonych lub prawie zagrożonych
wyginięciem. Zagrożonych jest także 25% gatunków gadów, 12% gatunków ptaków i 3%
gatunków ryb. Według raportu organizacji Birdlife International z 2000 roku prawie 1200 gatunków ptaków jest zagrożonych wyginięciem w przeciągu najbliższych stu lat.

Dzieje się tak przede wszystkim na skutek niszczenia ich siedlisk przez człowieka.
Charakterystycznym przykładem zwierzęcia, które zniknęło z europejskich lasów,
jest tur, którego ostatnia sztuka zginęła w XVII wieku. W Polsce pod koniec lat 80-tych wyginęły płochliwe dropie, które na skutek mechanizacji rolnictwa nie mogły znaleźć sobie zacisznego miejsca, a obecnie na terenie Polski zagrożone są takie ptaki, jak orzeł bielik, wodniczka czy biegus zmienny.

Działalność człowieka ma wpływ także na klimat naszej planety. Światowe emisje
węgla, pochodzącego ze spalania paliw kopalnych wyniosły w 2002 roku 6443 miliony ton, z czego 372,9 ton to dwutlenek węgla. Pomimo tego, że naukowcy nie są zgodni co do tego, jak duży wpływ mają gazy cieplarniane wytwarzane przez człowieka na globalne zmiany klimatu, to średnia temperatura na ziemi wyniosła w 2002 roku 14,52°C i był to drugi, po 2001 roku, najcieplejszy rok od czasów kiedy zaczęto prowadzić badania w 1880 roku.

Według prognoz IPCC (International Panel on Climate Change) z 2001 roku, jeśli nie zostaną podjęte działania mające na celu zmniejszenie wpływu człowieka na zmiany klimatu, średnia temperatura na świecie może wzrosnąć o 1,4 – 5,8°C jeszcze do końca wieku, a średni poziom mórz i oceanów może podnieść się o 9 - 88 cm, zalewając nisko położone obszary.