Odpady Toksyczne

Metody składowania i neutralizacji


Przeróżne substancje chemiczne stanowią coraz większe zagrożenie dla środowisk.

Jednym ze sposobów jest przechowywanie substancji w szczelnie zamkniętych pojemnikach w zagłębieniach terenu. Takie składowiska ogradza się. a następnie pokrywa warstwy gliny, betonu albo tworzywa sztucznego. Wymagania dotyczące tego rodzaju składowiska staja się coraz ostrzejsze. Muszą one być położone odpowiednio daleko od ludzkich siedzib, pojemniki muszą być tak skonstruowane, by utrzymywać szczelność przez wiele lat. Przepisy te ustanawiane są w nadziei, że wieloletni okres przechowywania spowoduje zmniejszenie stopnia toksyczności odpadów bądź ich całkowitą biodegradację. Inne. na pewno nie ulegające biodegradacji substancje przechowuje się tak długo, gdyż być może w przyszłości postęp technologiczny pozwoli na ich neutralizację.
Problemy

Z czasem toksyczne odpady rozkładają się, pojemniki, w których są przechowywane, korodują i trujące substancje przedostają się do gleby, a stamtąd do wód gruntowych i rzek. W niektórych składowiskach powoli odsysa się z ziemi wszystkie wycieki i neutralizuje je za pomocą specjalnych substancji chemicznych. Innym problemem są wybuchowe gazy, na przykład metan, które powstają w procesie rozpadu wielu odpadów. Aby zapobiec eksplozji, w ziemi instaluje się systemy specjalnych rur wychwytujących takie gazy i transportujące je do spalarni. Niektóre przedsiębiorstwa zarządzające składowiskami odzyskują takie ilości gazów, że opłaca się wykorzystać je do produkcji energii elektrycznej. którą zasilają swój zakład.

Inną sposobem składowania niebezpiecznych chemikaliów jest zatapianie ich w morzu. Sposób ten jednak jest niezwykle ryzykowny, gdyż w razie ewentualnych wycieków toksyny zanieczyszczają środowisko i mogą łatwo dostać się do łańcucha pokarmowego, w efekcie czego zagrożone byłoby zdrowie nie tylko roślin i zwierząt, ale i ludzi. Niestety, nielegalne zatapianie odpadów jest niezmiernie trudne do wykrycia. Władze nie są w stanie nadzorować całego ruchu morskiego, niemożliwe jest nawet kontrolowanie, czy każdy statek przewożący toksyczny ładunek dotarł z nim do portu przeznaczenia, czy też "zgubił" go po drodze. Niektóre odpady można spalać, jednak zawarte w nich toksyny często dostają się wraz z dymem do atmosfery, mogą też pozostawać w popiele. Pewne niebezpieczne substancje można też unieszkodliwiać, poddając je odpowiedniej obróbce chemicznej. Niektóre z ich można rozłożyć, inne połączyć z określonymi substancjami, by w ten sposób powstały mniej lub całkiem nieszkodliwe związki chemiczne. Obróbka chemiczna odpadów najczęściej jest jednak kosztowna, zwykle też w jej trakcie powstają inne toksyczne produkty uboczne. Stosowanie jej jest więc opłacalne jedynie wtedy. kiedy składowanie powstałych w jej wyniku produktów ubocznych jest tańsze. niż tych. z którymi mieliśmy pierwotnie do czynieni..!. Ponadto, przetwarzanie odpadów może być trudne w przypadku nowych rodzajów trujących substancji, co do których nie wiadomo jeszcze, jaki jest czas naturalnego rozkładu, ani też jaki jest ich wpływ na środowisko naturalne.