Inne Rodzaje Wód

Wody podziemne.



Wody podziemne są źródłem zaopatrzenia dla większości wodociągów. Ocenia się, że około 40 % ludzi w Polsce korzysta z wody podziemnej pierwszego poziomu czwartorzędu. Największy problem utrzymania czystości tych wód stwarza chemizacja rolnictwa -wielkoobszarowe wprowadzanie do gleby substancji chemicznych będących składnikami nawozów sztucznych i środków ochrony roślin.

Rozmiary wypłukiwania substancji i związków chemicznych z gleby do wód podziemnych zalezą od wielu czynników, m.in. od klimatu, własności gleby (przepuszczalność, zdolności sorpcyjne, potencjał oksydoredukcyjny), czasu oddziaływania zanieczyszczeń oraz od ich rodzaju i składu chemicznego. Szczególnie niebezpieczne dla wód podziemnych są materiały pędne i inne produkty ropopochodne. Mogą one przedostawać się do gleby w wyniku nieszczelności instalacji pojazdów, nieszczelności zbiorników służących do przechowywania paliw lub niefrasobliwości ludzi przy przeładunku i tankowaniu paliw. Równie niebezpieczne dla wód podziemnych są niezorganizowane - "dzikie" myjnie pojazdów, prowizoryczne punkty obsługi pojazdów czy wręcz wylewanie wszelkich produktów ropopochodnych wprost do gleby przez ludzi ignorujących wszelkie zasady ochrony środowiska. Do wód podziemnych mogą też migrować wszelkie zanieczyszczenia pochodzenia przemysłowego, komunalnego lub z emisji atmosferycznych.



Wody opadowe.

Wody opadowe zawierają wszystkie składniki powietrza atmosferycznego, które są wymywane w czasie opadu. Są to, poza gazami atmosferycznymi, przede wszystkim inne gazy, takie jak: tlenki azotu N0x, dwutlenek siarki SC2, tlenek węgla CO i dwutlenek węgla CO2. W wodach opadowych może również występować wiele substancji emitowanych przez przemysł, zawierających związki metali ciężkich: arsenu As, ołowiu Pb, rtęci Hg, kadmu Cd, cynku Zn, a także żelaza Fe i wielu innych. Wody opadowe mogą również sorbować emitowane do atmosfery produkty spalania paliw, substancje radioaktywne itp. Mogą-to być także składniki pochodzące z emisji przemysłowych, części mineralne pochodzące z powierzchni ziemi itd. Zasięg oddziaływania zanieczyszczeń przenoszonych za pomocą wód opadowych jest często bardzo duży z uwagi na zróżnicowanie, kierunek i siłę wiatru przenoszącego najpierw zanieczyszczenia występujące w fazie gazowej lub stałej, a następnie aerozole zawierające te zanieczyszczenia.

Wody morskie.

Wody morskie skażane są przede wszystkim przez zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu na terenie wybrzeża, z eksploatacji jednostek pływających, a także przez substancje i związki chemiczne dopływające z wodami zanieczyszczonych rzek. Morza są odbiornikami ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych, wprowadzanych z wodami dopływających rzek z obszaru poszczególnych zlewni, na których te zanieczyszczenia są wytwarzane, a także ścieków powstających w wyniku eksploatacji portów (ścieki te są zanieczyszczone głównie produktami ropopochodnymi) oraz zanieczyszczeniami wprowadzanymi do środowiska w wyniku awarii i katastrof. Poważnym i niedocenianym problemem są niebezpieczne odpadki zatapiane w wodach mórz i oceanów. Zwłaszcza amunicja chemiczna, zatopiona w morzach przez państwa prowadzące ostatnią wojnę, jest szczególnie dużym niebezpieczeństwem dla środowiska naturalnego, a często również bezpośrednio dla ludzi.